Není nic horšího, než když vám tělo nedovolí ani pořádně spát. Jestli znáte spánkovou apnoi, víte, že tohle není žádná „klasická“ nespavost. Může jít o dlouhé minuty bez dechu, únavu přes den, tiché spaní najednou střídá hlasité chrápání, někdy i děsivé dušení. A pak to neustálé tělesné napětí, bolest šíje a jistota, že ráno nejste vůbec odpočatí. Přitom málokoho napadne, že úlevu může přinést něco obyčejného, co máme na dosah – rehabilitační masáž. Ne, masáž vám možná nevyléčí apnoe, ale dokáže udělat pořádný rozdíl v tom, jak se cítíte, a hlavně, jak spíte.

Jak spánková apnoe funguje a proč je s ní těžký život

Když někdo trpí spánkovou apnoe, jeho dýchací cesty se během spánku opakovaně uzavírají. Typicky se člověk v noci probouzí, ačkoliv si to ráno vůbec nepamatuje. Zní to nevinně, ale představte si 20–30 zastavení dechu za hodinu. Už po pár nocích je nevyspání tak silné, že začínáte chápat, proč vás každý den dohání únava. Lidé často mívají zvýšené napětí svalů na krku, ramenou nebo hrudníku. To vše může vést k bolestem hlavy, zad, škrábání v krku nebo pálení očí.

Spánková apnoe má dokázaný vliv na srdce – zvyšuje tlak, zhoršuje cukrovku nebo působí zánětlivé změny v těle. Statistiky Evropské společnosti pro výzkum spánku uvádí, že až 24 % mužů a 9 % žen spí méně kvalitně kvůli této diagnóze. Převládajícími příznaky jsou kromě únavy i podrážděnost, potíže s koncentrací, zhoršení paměti, a někdy dokonce vyšší riziko nehod na silnici. Existuje několik druhů apnoe, nejčastější je obstrukční, kdy se dýchací cesty fyzicky zužují nebo blokují (třeba kvůli tlaku svalů v oblasti krku nebo jazyka). Léčba se obvykle soustředí na změnu životního stylu, používání speciálních pomůcek (CPAP), případně chirurgii. Stejně důležitou roli ale mají i podpůrné metody, třeba právě cílené masáže.

Rehabilitační masáž: Jak funguje a proč je při apnoe jiná než běžné hlazení

Když slyšíte „rehabilitační masáž“, většina lidí si vybaví bolavá záda a odpočinek v lázních. Ale tyhle masáže znamenají u spánkové apnoe něco víc. Terapeut neřeší jen svalový tonus na zádech, až polovina procedury se zaměřuje na šíji, žvýkací svaly, hrudník a oblast kolem krku – přesně tam, kam se při apnoe dostává zbytečně moc napětí.

Konkrétní technika záleží na osobním vyšetření. Někdy stačí klasická švédská masáž s uvolněním krčních a trapézových svalů. Často však přichází na řadu hluboká tlaková masáž, reflexní terapie krku, mobilizace hrudní páteře nebo i lymfatická masáž. Klíčem není jen pasivní uvolnění svalů, ale i aktivace přirozených reflexů, co napomáhají lepšímu proudění vzduchu při spánku.

Zajímavé je, že podle souhrnné studie z roku 2022 zveřejněné v časopise Sleep and Breathing Report 67 % pacientů s lehkou obstrukční apnoe pocítilo po pravidelných rehabilitačních masážích zlepšení – častěji usínali a snížilo se množství častých nočních probuzení.

Typ terapie Doba trvání (min.) Hlavní přínos Doporučená četnost
Rehabilitační masáž krku/šíje 30–60 Uvolnění dýchacích cest, snížení napětí 1–2x týdně
Lymfatická masáž 20–40 Snížení otoků, lepší cirkulace 2x měsíčně
Reflexní terapie 25–40 Podpora relaxace, lepší spánek 1x týdně

V Česku se v uplynulých letech ukázalo, že lidé s apnoe mají výrazně větší napětí svalů na přední straně krku (tzv. m. sternocleidomastoideus a m. platysma), než zdravá populace. Práce na těchto svalech a okolí má tedy přímý vliv na to, jak moc se cesty zužují během spánku. Rozdíl poznáte při prvním nadechnutí po masáži – bývá hlubší a snadnější, jako by někdo vypnul knoflík napětí.

Tipy, jak na masáž při spánkové apnoe – i doma

Tipy, jak na masáž při spánkové apnoe – i doma

Ne vždy máte po ruce šikovného maséra, a tak přijde vhod pár jednoduchých tipů – ty zvládne člověk i doma nebo s pomocí partnera. Začít můžete drobným samomasírováním šíje vsedě: jemně poklepávejte špičkami prstů oblast mezi ušima a rameny, po malých kroužcích postupujte až ke krku. Zaměřte se také na zátylek a hrudní kost, kde bývá napětí největší.

Po chvilce by mělo přijít fyzické uvolnění (někdy až zahřátí krční páteře), pocit, že se vám snáze polyká a lépe dýchá. Pokud zkusíte partnerovu pomoc, skvěle funguje technika „motýlích křídel“: palce spojíte pod lebkou, zbytek prstů lehce masíruje šíjové svaly směrem od páteře do stran, velmi jemně a pomalu. Hlavní je nejít přes bolest – kdykoli pocítíte pnutí či ostrý diskomfort, zmírněte sílu, nebo místo jen lehce jemně hlazte.

  • Před spaním zkuste pěti minutové masírování krku; podpoří to proudění krve a uvolnění svalů.
  • Během dne si dopřejte krátké procvičení ramen – jednoduché kroužení uvolní ztuhlosti.
  • Pravidelnost je klíčem – efekt poznáte nejvíc, když se masírujete ve stejnou dobu každý den.
  • Hydratace po masáži je nutná. Voda pomůže odplavit toxiny, které se uvolní ze svalů.
  • Nezapomeňte taky na protažení žvýkacích svalů – stačí si několikrát pomalu otevřít a zavřít ústa, pohybovat čelistí do stran.

V zahraničí (a dnes i v některých českých ambulancích) se experimentuje s tzv. myofasciální technikou – jemným uvolněním napětí v pojivových tkáních podkoží, které souvisí právě s dýchacími cestami. Šikovná ruka terapeuta pozná nejhmatatelnější bloky a tlakem na specifické oblasti (třeba hrudní otvor nebo v napojení jazylky) dokáže ulevit části těla, které ve stresu denně vůbec nevnímáte.

Skutečné benefity rehabilitační masáže a co čekat v praxi

Může rehabilitační masáž pomoci, když trpíte spánkovou apnoe? Krátká odpověď: Ano, hlavně pokud jde o vedlejší příznaky – ztuhlé svaly, omezené dýchání, bolesti hlavy nebo ramenního pletence. Pacienti popisují menší četnost ranních bolestí hlavy, snížení otoků kolem krku a lepší pohyblivost krční páteře už po několika sezeních. Trvalá změna samozřejmě vyžaduje kombinaci s další léčbou, jako je dodržování spánkové hygieny nebo fyzioterapie dýchání.

Výhodou je i to, že masáže podporují aktivaci parasympatického nervového systému, který tělo během spánku potřebuje. Takže místo „přešlapování“ mezi spánkovými fázemi lépe sklouznete do hlubšího spánku (REM fáze). Podle dat České společnosti pro spánkovou medicínu se po měsíci pravidelných masáží zlepšilo skóre spánkové kvality téměř u 60 % sledovaných klientů s lehkou až střední formou apnoe.

Je dobré si uvědomit, že jakákoli intenzivní masáž v oblasti krku patří vždy do rukou zkušeného terapeuta. Dost časté je, že při první návštěvě se vám v místě blokády svalů objeví krátkodobé mírné bolesti nebo únava – je to přirozená reakce na odstranění chronického napětí. Masáže nejsou jedinou cestou, ale jsou bezpečnější variantou než některé invazivní zákroky.

V Libereckém kraji najdete několik specialistů, kteří spolupracují i s lékaři zaměřenými na spánkové poruchy. V ideálním případě zvolíte kombinaci – pravidelné konzultace, sledování účinku masáží na váš spánkový režim pomocí spánkového deníku a průběžné vyhodnocování změn kvality života.

A teď asi přemýšlíte, jestli to všechno stojí za to. Pokud jste už někdy zažili, jaké to je po týdnu konečně procitnout bez úporné bolesti hlavy a cítit v těle lehkost, budete znát odpověď. Rehabilitační masáž – pokud se vsadí na kvalitu a pravidelnost – může být tím malým „tlačítkem“, které o malý kousek zlepší nejen váš spánek, ale taky způsob, jak tělo prožívá každý nový den.