Těhotenství je jízda na horské dráze. Jednou je to euforie, jindy zase nafouklé kotníky, bolavá záda a nálady na houpačce. Masáž v těhotenství může být něco jako malý všelék na stres i fyzickou bolest, ale přesto mezi budoucími maminkami občas panují obavy – je to vůbec bezpečné? Pomůže mi to skutečně, nebo jen vyhodím peníze? Pojďme rozlousknout, co od těhotenské masáže čekat, co bychom rozhodně měli vědět a kde si dát pozor.

Proč těhotenskou masáž vůbec zvažovat?

Masáže už dávno nejsou jen o vůni levandulového oleje a relaxační hudbě. Pro nastávající mámu mají konkrétní přínosy, které potvrzuje i Česká společnost pro porodnickou a gynekologickou péči. Uvádějí, že vhodně prováděná masáž může pomoci zmírnit otoky nohou (s tím se potýká až 80 % těhotných žen zejména ve třetím trimestru), zmírnit bolesti zad, ramene nebo krční páteře. Studie publikovaná v Journal of Psychosomatic Obstetrics & Gynecology dokonce zjistila, že masáže mohou snížit úroveň stresových hormonů až o 30 %. Jde tedy o víc než jen krátkodobou pohodu.

Tělo během těhotenství zvládá neskutečné změny: posouvají se klouby, rozvolňují vazy, zvyšuje se objem krve a objevují se různé nové nepříjemnosti, na které běžná úleva často nestačí. Maséři vyškolení pro práci s těhotnými umí přesně, kam a jak sáhnout, aby ulevili namáhaným svalům bez rizika. Tip: Pokud máte potíže se spánkem, i pouhá polhodinová relaxační masáž může prodloužit noční odpočinek. Podle některých českých porodnic hlásí ženy po masáži snížení nočních křečí v lýtkách až o 40 %.

Bezpečnost, kontraindikace a na co dát bacha

Možná vás trochu děsí rady typu „masáž v těhotenství není pro každého“ – ale nejde o strašení. Těhotenská masáž se nedoporučuje úplně všem a vždycky musí vědět váš lékař, že na ni chodíte. V prvním trimestru je obvykle vhodnější jen klidový režim, protože riziko potratu je obecně nejvyšší (ale neexistují prokázaná data, že by masáž sama o sobě škodila, jen se raději nedoporučuje). Ve výrazně rizikovém těhotenství – např. při preeklampsii, hrozícím předčasném porodu nebo krvácení – si raději nechte zajít chuť a vždycky to konzultujte s gynekologem.

Jsou tady i místa na těle, kterým se maséři většinou vyhýbají – mezi nejcitlivější patří oblast kolem kotníků a vnitřní strana stehen, protože se předpokládá, že stimulace těchto bodů může ovlivnit kontrakce. To je sice neprokázané v moderních výzkumech, ale zůstává z historického pohledu opatrnost a většina odborníků taková místa prostě vynechá. Stejně tak výrazné používání esenciálních olejů (například šalvěje, rozmarýnu nebo jalovce) není doporučeno, protože mohou podle některých zdrojů ovlivnit hormonální hladiny, i když spíš v masivních dávkách. Klasická neutrální mandlová či olivová masážní emulze je sázka na jistotu.

Jak těhotenská masáž probíhá v praxi?

Jak těhotenská masáž probíhá v praxi?

Asi těžko budete v sedmnáctém týdnu ležet na břiše – masáže pro těhotné mají specifické polohy. Nejčastěji se masíruje v poloze na boku s podloženým bříškem, hlavou a mezi koleny jsou polštáře, aby byla páteř pěkně v rovině. Zkušený masér (a teď myslím opravdu vyškoleného pro těhotné, protože tahle disciplína má svá pravidla) se zaměří hlavně na záda, šíji, nohy, paže a chodidla. Speciální pozornost věnuje oblastem, kde vás něco trápí – často to bývají bedra, kyčle, mezilopatkové svaly, někdy i ramena a šíje.

Celé „sezení“ tak trvá mezi 30 až 60 minutami. Často během masáže řekne terapeut i konkrétní tip, jak si doma pomoci běžnou automasáží (například lýtek nebo šíje pomocí tenisového míčku, což je překvapivě účinné). Před první návštěvou je běžná krátká konzultace, kde se proberou rizika, aktuální stav i případné zdravotní komplikace. Vyplatí se sledovat, jestli má masérka vizitku s absolvovaným kurzem pro těhotné, protože běžný masér nemusí znát všechna rizika. Největší alarm je, když terapeut nutí do břišní masáže – to se prostě v těhotenství nedělá, alespoň ne v klasickém západním stylu.

Nejčastější přínosy podle odborníků a konkrétní rady

Těch pozitiv, které těhotenská masáž přináší, není málo. Tady je pár konkrétních výhod, které zmiňují gynekologové i fyzioterapeuti:

  • Omezuje otoky (edémy) nohou a prstů na rukou, protože podporuje správný tok lymfy.
  • Zmírňuje bolesti zad, které trápí až 70 % žen ve třetím trimestru. Pomáhá relaxaci ztuhlých svalů a kloubních blokád.
  • Pomáhá při poruchách spánku, kdy ženy často popisují lepší usínání po masáži.
  • Snižuje hladinu stresových hormonů (kortizol, adrenalin) – podle zmíněné studie až o třetinu během 5 sezení.
  • Přispívá k lepšímu dýchání, protože práce s hrudníkem a šíjí uvolní prsní svaly a zlepší cirkulaci vzduchu.
  • Může zlepšit náladu a pomoci při psychických proměnách způsobených hormonálními změnami.

Experti radí nečekat na poslední trimestr – s pravidelnou masáží (například jednou za 2 týdny od 14. týdne) máte větší šanci na plynulejší přechod do poslední části těhotenství a menší riziko výrazných bolestí. Dejte ovšem pozor, pokud se po masáži necítíte dobře (například se vám zamotá hlava nebo vás bolí břicho) – jděte zpět k lékaři a masáže na chvíli stopněte. Jinak platí, že chvíle na stole s rukama maséra dokáže divy i na únavu, která často přijde po práci a domácích povinnostech.

Jak vybrat správného terapeuta a prostředí pro těhotné

Jak vybrat správného terapeuta a prostředí pro těhotné

Najít maséra, který vám skutečně rozumí, je pro těhotenskou masáž naprostý základ. Nestačí se spolehnout na běžný wellness, protože ne každý terapeut je proškolený pro práci s těhotnými. Nejlepší volbou jsou specialisté s absolvovaným kurzem těhotenské masáže, ideálně s praxí a pozitivními referencemi od jiných maminek. Nebojte se ptát na konkrétní zkušenosti a požadujte předložení certifikátu nebo potvrzení o školení – seriozní odborník s tím nebude mít nejmenší problém.

Pečlivě zvažte i prostředí – mělo by být čisté, pohodlné, s možností polohování (hodně polštářů a klínů). V naprosté většině center už mají speciální lehátka s výřezem na bříško, případně pro těhulky vhodnou postel nebo matraci. Pokud si nejste jisti, vyžádejte si den předem krátkou návštěvu nebo aspoň virtuální prohlídku místnosti. Někdy je lepší navštívit porodnici, kde bývají specializované masérské služby součástí přípravy. Rozhodující je váš pocit bezpečí a důvěry.

Je dobré znát i ceny, protože těhotenská masáž je cenově o něco vyšší než klasická – pohybuje se nejčastěji mezi 700 až 1200 Kč za hodinu, podle místa a kvalifikace terapeuta. V Praze a velkých městech čekejte spíš horní hranici. Některé zdravotní pojišťovny přispívají pravidelně určitou částkou na pohybové aktivity a masáže pro těhotné – mrkněte do svého balíčku benefitů, ať si masáž užijete i se slevou.

TrimestrDoporučení k masážiNa co si dát pozor
1. trimestrObvykle se doporučuje vyhnout se masáži, pouze po konzultaci s lékařemRiziko potratu - vždy nejprve souhlas lékaře
2. trimestrBezpečné, pokud neexistují rizikové faktoryVyhýbat se intenzivnímu tlaku, pečlivě polohovat
3. trimestrDoporučeno, zejména proti otokům a bolestem zadKontrolovat tlak a tep, vždy monitorovat reakci těla

Čas mezi masážemi volte podle své kondice a potřeb, domluvit se dá i na kratším intervalu při větším diskomfortu – některé ženy chodí i týdně v posledním měsíci. Základem je otevřená komunikace s terapeutem a pravidelná zpětná vazba, co vám dělá dobře a čeho se bát nemusíte. Ať už zvolíte těhotenská masáž v salonu anebo klidnou chvíli doma s partnerem pod vedením instruktora, vždy platí zásada neriskovat a myslet na svoje zdraví i miminko.