Úvod do světa tejpování

Jestli jste někdy vzhlíželi k nebesům ve snaze najít odpovědi na to, jak zlepšit váš sportovní výkon, promiňte, ale zapomeňte na modlitby a obětiny. Máme tu něco pozemštějšího, co vám může pomoci – a to je tejpování. Možná jste už viděli sportovce s barevnými pásky lepenými na různých částech těla a zamýšleli se, proč to vlastně dělají. Není to jen proto, aby vypadali jako pestrý totem. Tejpování, můj milý čtenáři, je věda i umění. Ale – aspoň co se mě týče – žádná věda není bez průšvihu, takže nečekejte, že vám tu budu vykládat suchopárny. Naopak! Dnes se podíváme na to, jak tejpování může zlepšit váš sportovní výkon, pročitíme se několika zajímavými fakty a možná se i zasmějeme na mých vlastních pokusech o tejpování, kdy jsem se spíš připravil o chlupy na noze, než o sportovní dysfunkce.

Hlavní principy tejpování

Tejpování, neboli aplikace kineziotape, není jen pro vrcholové sportovce – je to doslova lepící zázrak pro všechny, kdo chtějí pečovat o své tělo. Princip je prostý: speciálně vyvinuté elastické pásky aplikované na pokožku podporují přirozený proces hojení těla tím, že na určitých místech zvyšují cirkulaci krve a snižují tlak. Ale nečekejme zázraky hned při prvním nalepení. Jak se říká - trpělivost růže přináší, a ve světě tejpování to platí dvojnásob. Pásky, které jsou toho důkazem, vám nedají nadlidskou sílu, ale umožní vašemu tělu, aby lépe pracovalo s tím, co má k dispozici. Pásky také neučiní Zázrak, jehož jméno bude vyryto do dějin lékařství, ale umí eliminovat bolest, a to vám povím, je víc než dobrý počátek.

Průvodce správným tejpováním

Než se pustíte do tejpování, měli byste vědět, že je to trochu jako při pečení chleba – musíte znát správné poměry a postupy. A samozřejmě, míchat tejpovací pásky s chlebem by nebyl dobrý nápad, i když kdo ví, co by to udělalo s vaším trávením. Aplikace tejpů vyžaduje pevnou ruku, trochu znalosti anatomie a nebojácnost experimentovat. To neznamená, že byste měli pásky lepit kamkoliv. Nenápadné oči fyzioterapeuta by mohly vycítit vaše amatérské entuziazmus, ale vaše svaly by mohly posílat SOS signály. Pouze správně nalepené pásky podpoří svaly a klouby ve správné funkci a nabídnou potřebnou podporu.

Vliv tejpování na prevenci a regeneraci

Jak říkám vždycky: lepší předcházet, než léčit. A tejpování je skvělý kamarád, pokud jde o prevenci zranění. Věřte mi, že není nic horšího než se vyřadit z hry kvůli bolavému kotníku nebo zádům, a přitom bylo všem jasným, že jste měli vyhrát. Nalepení tejpů vám sice nezajistí vítězství, ale přispívá k tomu, aby vaše tělo zůstalo v pohybu a nerozpadlo se jako domeček z karet při prvním průvanu. Už po prvním použití budete cítit, že vaše svaly a klouby děkují za podporu, ačkoli nepočítejte, že vám začnou písně zpívat: tejpování zázračně zpěvu nerozdává.

Dosahování maximálního výkonu s tejpováním

Sport je o výkonu. A kdo nechce dosáhnout toho maximum, ať už se jedná o vítězství na místním fotbalovém zápase, nebo překonání osobního rekordu v maratonu? Tejpování vám může pomoci tyto výšiny dobyt. A než si myslíte, že se z vás stane Superman nebo Wonder Woman, tak vězte – ne, není to kouzlo. Bude to chtít pořádnou dávku potu a slz (a doufejme, že ne krevi), ale tejpování vám může poskytnout jistotu, že vaše tělo nebude překážet. Pásky fungují, jako malý tým osobních asistentů, kteří se starají, aby všechno běželo hladce, i když v konečném důsledku je to pořád na vás, jak výkon podáte.

Závěrem několik tipů a triků

A abychom to nějak pěkně uzavřeli, neopomenu se zmínit pár tipů a triků pro tejpování. Pamatujte, že dobrý výsledek není jen o samotném tejpování, ale i o tom, co děláte před a po sportu. Kvalitní rozehřátí a protažení jsou stejně důležitá jako samotná aplikace tejpů. A nezapomeňte na hydrataci – není to sice přímo souvislé s páskami, ale bez dostatku vody, vaše svaly nebudou šťastné, ani zdárné. Další tip: nespěchejte na to s tejpováním. Není to závod, ale umění. A konečně, experimentujte. Každé tělo je jedinečné a tak může fungovat lépe s jiným stylem či technikou tejpování. A teď, ať už se chystáte dobýt horu, zaběhnout maraton, nebo jen vypadnout ze dveří a jít na jogu, vězte, že tejpování může být vaším spojencem na cestě k lepším sportovním výkonům. A kdo ví, možná místo toho, abyste se stali zázračným léčitelem, se stanete zázračným sportovcem. A až takhle zapůsobíte na sportovišti, nezapomeňte zmínit, že kromě dřiny a talentu, jste měli na své straně i trochu toho tejpování.