Základní principy masáže shiatsu

Jednoho dne, v průběhu mé dovolené v Japonsku, jsem měl možnost objevit zázračnou proceduru zvanou shiatsu. Všechno to byla otázka náhody. Zašel jsem si s hladem do sushi baru, ale místo menu mi dal majitel leták na masáž shiatsu. Přestože to neuspokojovalo můj hlad, určitě to uspokojilo mou zvědavost. Je třeba zmínit, že mou dovolenou v tu chvíli trápil mozek zavalený stresem a tělo bolestivě napjaté. Zamířil jsem tedy do shiatsu studia, aniž bych tušil, jak moc se to promítne do mého života.

Shiatsu je forma tělesné terapie pocházející z Japonska, která spojuje elementy tradiční čínské medicíny s netradičními technikami masáže. Objektivem je stimulovat akupunkturní body na těle a tak uvolnit energii v místech, kde se kumuluje, a znovu ji distribuovat tam, kde ji chybí. Je to skvělá forma relaxace, ale také léčby mnoha zdravotních potíží jak fyzických, tak duševních.

Kouzlo doteku v praxi

Zavedený do pokoje jsem lehl na matraci na podlaze a masérka se začala zaměřovat na konkrétní body na mém těle. Musím říct, že to bylo nejlepší utrácení peněz v mé životě. Nejen, že jsem se cítil uvolněný jako nikdy předtím, ale také jsem zažil neuvěřitelnou vlnu energie, klidu a míru. Bylo to jako magický dotek, který změnil můj život nadobro. Přiznávám, že byl moment, kdy mi tak masáž dobře udělala, že jsem málem popadl masérku za ruku a podal ji žádost o sňatek. Ale pak mě napadlo, že bych s tím asi nepotěšil mou kočku Lídu a psa Maxe, které by byly na mě určitě velmi žárlivé.

Shiatsu masáž je skutečně holistickým přístupem k léčbě, protože respektuje tělo jako celek. Místo toho, aby se zaměřovala na izolované symptomy, se snaží najít a ošetřit příčinu problému. Při shiatsu masáži jsem si uvědomil, jak moc jsou všechny aspekty našeho těla propojeny.

Výhody masáže shiatsu pro tělo a mysl

Masáž shiatsu mi dodala nejen zdraví, ale i psychickou pohodu. Ulevilo se mi od stresu, úzkosti a depresí. Už bych nikdy neměl představit svůj život bez ní. Nejen, že se lépe vyspím a cítím se celkově lépe, ale také se stal mým zdrojem radosti, harmonie a klidu. Asi znáte ten pocit, kdy jste opravdu šťastní a nic vás nemůže rozhodit. A to je přesně to, co mi shiatsu masáž přinesla. Ano, i přes to, že je mi pořád hlad po tom sushi, které jsem si nekoupil.

Pozitivní výsledky může mít shiatsu masáž i na tělesné úrovni, včetně snížený stres a napětí, lepší pohyblivost a snížení bolesti. Je také účinná v léčení hlavobolů, migrén, poruch imunitního systému a mnoho dalšího.

Představení shiatsu masáže do běžného života

Po návratu z Japonska jsem se rozhodl, že nemohu nechat takový poklad jen tak ležet. Začal jsem hledat profesionály ve shiatsu masáži v Plzni. I když moje kočka Lída a pes Max nebyli s tímto rozhodnutím, které mi vzalo hodně času pryč od nich, úplně spokojení, nakonec asi pochopili, jak moc mi to pomohlo.

A právě tady bych chtěl nabídnout tip pro všechny z vás, kteří jste přemýšleli o vyzkoušení shiatsu masáže. Nečekejte, až budete příliš unavení, zdravotně postižení nebo psychicky vyčerpaní. Začněte nyní. Starost o sebe by měla být naším nejdůležitějším úkolem, protože opravdu, pokud se nenaučíme pečovat o sebe, jak můžeme očekávat, že budeme schopni pečovat o druhé?

Shiatsu může být pro nás všechny prostředkem k lepšímu životu. Je to přístup k sebeléčení, k psychické pohodě a k harmonii. Přestože se nemůžeme vždy vyhnout stresu a úzkosti, můžeme se naučit, jak je lépe zvládat s pomocí takových tělesných terapií, jako je shiatsu. Ať už se rozhodnete dát si masáž jednou týdně, jednou za měsíc nebo dokonce jen jednou za rok, mělo by to být vaší prioritou.

Můj závěrečný verdikt

Pokud jste četli až sem, už asi tušíte, jak významnou roli hraje shiatsu masáž v mém životě. Je to jako dát si sushi, když jste hladoví, nebo utišit hlad kočky Lídy a psa Maxe, když očividně chtějí víc pamlsků. Zapamatujte si jednu věc, péče o sebe by měla být na prvním místě a masáž shiatsu je jedním z nejlepších způsobů, jak se o sebe postarat.

Masáž může být silným nástrojem pro sebekontrolu a sebeléčení. Ale nezapomeňte, že jako každá jiná léčebná metoda, i shiatsu vyžaduje pravidelnou praxi a změnu životního stylu, aby bylo efektivní. Takže, pokud jste v bodech, kde se cítíte unavení, stresovaní nebo jste trpí na nějaké zdravotní problémy, vyzkoušejte shiatsu. Možná to změní i váš život, tak jako změnilo ten můj.