Základní principy čínské masáže

Málokdo ví, že čínská masáž je vlastně komplexní léčebný systém, který nalezneme v tradiční čínské medicíně. Spoléhá se na principy energetických drah těla známých jako meridiány. Představte si je jako dálnice, kterými proudí životní energie. Pokud je nějaká část těla zraněná nebo nemocná, je pravděpodobné, že proud energie v jedné nebo několika těchto cestách je blokován. Zahájení čínské masáže tedy většinou znamená úsilí o obnovení normálního proudu energie v těle a tím i povzbuzení těla k vlastnímu uzdravení.

Čínská masáž a sportování

Takže jak se tohle všechno týká sportovců? No, pojďme se podívat na to z trochu jiného úhlu. Sportování v první řadě znamená zatížení svalů, šlach a kloubů. Když se toto zatížení stane příliš velkým, tělo se stane unaveným a vyčerpaným a začnou se objevovat zranění. Masáže, jako je třeba čínská masáž, mohou pomoci napomáhat regeneraci těla, obnovování balancu a předcházet dalším zraněním.

Prevence zranění

Velkou výhodou čínské masáže je také prevence zranění. Zranění jsou pro sportovce velkou hrozbou. Čínská masáž dokáže skvěle identifikovat oblasti, které jsou jaksi "zablokované" nebo pod silným stresem a předcházet tak možnému zranění. Masér, který je vzdělán v tradiční čínské medicíně, může vyhodnotit, zda se vám blíží potenciální problém, a pomoci vám tomu předcházet. Je skvělé, když můžete tomu nepříjemnému zranění předejít, není-li pravda?

Optimalizace výkonu

Ale představa o tom, že čínská masáž je jen o uvolnění a relaxaci, by byla příliš jednoduchá. Čínská masáž má skvělé výsledky také v oblasti zvyšování sportovního výkonu. Jak to? Pokud je tělo v harmonii, pokud je energetický tok optimální a všechny části těla jsou napojené na své správné místo, tělo může fungovat na svém maximum. A to je přesně to, co sportovci potřebují – maximální výkon bez zranění a přepracování.

Regenerace těla

Čínská masáž pomáhá i při regeneraci těla po náročných trénincích nebo závodech. Je ideální pro rychlejší odstranění látek, které se v těle hromadí při fyzické námaze, jako je mj. kyselina mléčná. Tato kyselina způsobuje svalovou únavu a bolest. Provádění masáže po náročném výkonu může také uvolnit ztuhlé a přetížené svaly.

Vliv na psychiku

A konečně, jak už jsem naznačila, čínská masáž má skvělý vliv i na psychiku. Sport je nejen o svalové síle nebo rychlosti, ale také o mentální kondici, odráží se v něm také naše emoční zdraví. Čínská masáž dokáže uvolnit napětí, zmírnit stres a posílit naše sebevědomí. A to je přesně to, co každý sportovec potřebuje pro dosažení maximálních výsledků.

Osobní zkušenost

Je velmi pravděpodobné, že byste čekali nějakou konkrétní osobní zkušenost s touto metodou. A ano, mám ji. Ale nutno říct, že nemám zkušenost se sportem na profesionální úrovni, takže moje zkušenost nemusí být tak intenzivní jako zkušenost skutečných sportovců. Navštěvovala jsem čínskou masáž pravidelně při svých běžeckých trénincích a několikrát jsem se setkala s úlevou od bolestí, které mě trápily. Šlo především o bolesti kolen a zad. Po několika sezeních jsem pocítila podstatné zlepšení. Navíc mi plastická masáž sála úleva nejen na fyzické, ale i na psychické úrovni.

Závěrem

Pokud jste sportovec, ať už amatérský nebo profesionální, a hledáte způsoby, jak zlepšit svůj výkon, zabránit zranění a zkrátit čas potřebný k regeneraci, mohla by pro vás být čínská masáž odpovědí. Je to úžasný nástroj, který v kombinaci s výživou, dostatkem spánku a správným tréninkem může skutečně přinést úžasné výsledky. A věřte mi, když říkám, že pocit, když vstoupíte do haly a víte, že jste udělali vše pro to, abyste byli na vrcholu svých schopností, je prostě nezaměnitelný.