Význam tejpování u basketbalistů

Djové, hudebníci, rockové hvězdy, ti všichni tějpování znají. Ale teď mám na mysli něco úplně jiného, ne nějakou ozdobnou lepící pásku. Mluvím o medicínském tejpování, proceduře, která se stala nepostradatelnou součástí života mnoha profesionálních sportovců, a to včetně basketbalistů. Proč je to tak důležité? No, tejpování je schopné vylepšit výkon, redukovat bolest a zranění, a také podpořit rychlejší regeneraci. A to vše, prosím, jen pomocí jednoduché a nápaditě zkroucené pásky. Kdo by to do ní řekl, že?

A ano, i já, Karel, jsem si už jednou dvakrát naplácal pásky na tělo a věřte mi, je to zázrak. Moje stará kolenní zranění, které mi připomínala moje basketbalová hvězda Viktor, se rázem stalo mnohem méně nepříjemnou. Ale dost osobních historek, dostaneme se k tomu, co jste sem přišli hledat - jak na to.

Výběr správného tejpovacího materiálu

Když mluvíme o tejpování, máme na mysli kaleidoskop různých typů pásky. Některé pásky jsou pevné a tuhé, zatímco jiné jsou pružné a pružné. Některé se aplikují přímo na kůži, zatímco jiné je potřeba nanesout na podkladovou pásku. Jaký druh pásky je tedy pro basketbalisty nejlepší?

Doporučuji kinesiologické pásky. Tyto pásky jsou ultra pružné, čímž zajišťují maximální komfort a volnost pohybu. Kinesiologické pásky také podporují cirkulaci krve a lymfy, což zrychluje regeneraci svalů. A navíc, dostupné jsou v různých barvách, takže si můžete vybrat takovou, která bude nejlépe ladit s vaším dresem. Hrdí basketbalisté, vybírejte pečlivě!

Příprava kůže před aplikací

Před tím, než se dáte do tejpování, je děsně důležité připravit si kůži. Kůže by měla být čistá, suchá a bez chloupků. Jasně, někteří z vás možná protestují, že jste chlupatí jako medvědi a že se kvůli pár proužkům lepící pásky nestanete vysokoškoláckými veverkami. Ale věřte mi, tím, že se zbavíte těch chloupků, ušetříte hodně nepříjemností při odstraňování páskek.

Připravte se také na to, že některé oblasti mohou být citlivější než jiné. Například z první ruky vím, že pokud máte citlivá kolena, může být aplikace a odstraňování pásky trochu nepříjemné. Ale nebojte se, to je součást hry a s trochou praxe to rychle zvládnete.

Technika aplikace pásky

Během tejpování je důležitá technika. Bez ní jste v podstatě omezováni na náhodné nalepování pásky a doufání, že to něco udělá. Ale nechte to na mě, Karelí, abych vám ukázal techniku, kterou budou závidět i profesionálové!

První pravidlo zní, že napínání pásky závisí na typu zranění. Například při bolestech svalů bychom chtěli napnout páska na maximum, zatímco při podpoře kloubů bychom chtěli napnout pásku jen velmi málo nebo vůbec ne. Při pochybnostech se vždy raději poraďte s odborníkem.

Udržování tejpované oblasti

Tejpování je skvělé, ale musí s sebou nést nějakou tu údržbu. Pokud si myslíte, že jste hotovi jen proto, že jste si nalepili nějaké pásky, pak se ještě jednou zamyslete. Pravidelná kontrola tejpované oblasti je nezbytná, aby se předešlo jakýmkoli nepříjemnostem, jako je podráždění kůže nebo nepříjemný zápach.

Dalším důležitým tipem je, že pásku byste neměli nikdy odstraňovat násilím. Místo toho ji jemně odlepte a odstraňte. A pokud začnete cítit bolest či nepohodlí, je čas pásku sundat a pokud potíže přetrvávají, vyhledejte lékařskou pomoc.

Tejpování pro různé typy zranění

Tejpování funguje skvěle pro řadu zranění. Klíčem je vědět, jak tejpovat pro konkrétní typy zranění. Například tejpování pro svalové potíže by vypadalo jinak než tejpování pro kloubové potíže.

U svalových potíží se obecně doporučuje napnout pásku na maximum, aby se zvýšil průtok krve a podpořila se vzájemná komunikace svalových skupin. Na druhou stranu, u kloubních potíží by se pásek měl napnout minimálně nebo vůbec ne, aby se poskytla stabilita a podpora kloubům.

Obnovovací proces a odstraňování pásky

Tejpování je jen jedna část souboru opatření pro rychlejší uzdravení zranění. Je důležité dodržovat i další doporučení, jako je dostatek odpočinku, správná výživa a fyzioterapie. A vzpomeňte si, že tejpování není určené k dlouhodobému využití, ale k dočasné úlevě.

A jak správně odstranit pásku? Vězte, že patří k jedněm z nejnebezpečnějších chyb při tejpování odtrhnout pásku naráz. Tím můžete opravdu poškodit vaši kůži! Místo toho pásku jemně a pomalu odstraňujte, nejlépe po koupeli nebo sprše, kdy je pokožka měkká a vlhká.

Předcházení zraněním díky tejpování

Tejpování je především o prevenci. Je to skvělý nástroj, jak snížit riziko zranění díky podpoře, kterou poskytuje svalům a kloubům. Ale pamatujte, tejpování není vše. Je také důležité dodržovat správnou techniku při sportu, dbát na dostatek odpočinku a stravu bohatou na vitamíny a minerály.

Ackoli se možná teď cítíte jako expert na tejpování, vždy je dobré se poradit s lékařem nebo fyzioterapeutem před začátkem jakékoliv nové terapie. A ujistěte se, že máte dostatek tejpovacích pásek doma, protože jednou, když začnete, už nikdy nebudete chtít přestat!