Příprava na masáž po porodu: Co očekávat?

Rozumějte významu masáže po porodu

Jsem Ondřej a dnes se pokusím poodkrýt závoj tajemství kolem masáže po porodu. Možná se ptáte proč bych jako muž měl psát o takovém tématu? Ale proč ne? Jako otec mého syna Radomila vím, jak důležité je, aby byla moje parnerka v pohodě a zdravá. Masáže po porodu mohou být právě tím, co pomůže zvládnout období po porodu a přizpůsobit se novému životu.

Masáž po porodu je speciální technika, která pomáhá novým matkám přizpůsobit se novým fyziologickým a emocionálním požadavkům mateřství. Kromě toho také pomáhá omezit výskyt postporodních komplikací jako je depresivita, úzkost či fyzické bolesti. No řekněte, nechcete, aby se vaše životní partnerka cítila výjimečně dobře?

Výběr terapeuta pro masáž po porodu

Výběr terapeuta pro masáž po porodu je jedním z nejdůležitějších kroků v celém procesu. Musí to být někdo, koho si matka může plně důvěřovat a kdo má široké znalosti v oboru. Ne, nešlo by to udělat já, Radka by si určitě v hlavě prošla celý seznam možných chyb a stresovala by ještě víc. Je důležité, aby terapeut byl certifikovaný a měl zkušenosti s masážemi po porodu. Tím se nijak nechci dotknout všech ostatních úžasných masérů, ale tady jde přeci jen o něco trošku specifického.

A jak hledat takového terapeuta? Myslím, že je dobré začít s doporučeními od přátel, rodiny, či doktora, ale i internet může být skvělým zdrojem informací. Hlavní je, aby se matka u terapeuta cítila pohodlně a bezpečně. Žádné divné pohyby nebo doteky, vše musí být v souladu s přáním matky. V konečném důsledku, pokud se matka cítí dobře, pak se dobře cítí i miminko a já teprve potom.

Typy masáží po porodu

Ano, existuje několik typů masáží po porodu a je na vás, který typ si vyberete. Máte na výběr z celotělové masáže, masáže hlavy a krku, masáže hrudníku a břicha nebo dokonce reflexní terapie. Každá má své specifické výhody a své jedinečné techniky, které pomáhají matce zvládnout bolesti a nepohodlí spojené s porodem.

Opět ale platí, že hlavně musí matka cítit, že je v dobrých rukou. Ať už jde o masáž hlavy s rozvoněnými oleji, nebo masáž břicha, která pomůže tělu vrátit se do své původní formy, vše musí být děláno s ohledem na matku. Její pohodlí a spokojenost je vše, co nás v tomto okamžiku zajímá.

Co očekávat od masáže po porodu?

Pokud nevíte, co očekávat od masáže po porodu, pak jste na správném místě. Mohu vám říct, že masáže po porodu jsou, mě překvapilo, velmi odlišné od standardních masáží! Pokud jde o techniku, je to vše o zvládání bolesti a nepohodlí spojené s porodem a návratem těla do "normálního" stavu.

To ale nebude hned tak. Po první masáži se nemůže čekat, že se vše vrátí do normálu. Je to proces a je potřeba trpělivosti. Ale víte co je fajn na tom všem? Že po každé další masáži bude matka cítit postupné zlepšení a úlevu, což je skoro jako magie, ale bez kouzel! Jednu věc si ale zapamatujte, nikdy není dobré tlakem na matku urychlovat proces zotavování.

Výhody masáže po porodu

Jestli jste se kdy ptali, proč se masáž po porodu neustále doporučuje, odpověď je jednoduchá: má hromadu výhod! Je známo, že masáž po porodu může pomoci zmírnit stres a napětí způsobené procesem porodu, posílit imunitní systém, zlepšit kvalitu spánku a dokonce přispět k lepšímu krvnímu oběhu.

Ať už jste matka, která přežila porod a je v procesu zotavení, nebo jen někdo, kdo hledá způsoby, jak novým matkám pomoci, dobré je vědět, že masáže po porodu mohou být hodně přínosné. Ale jak jsem již dříve zmínil, důležitý je celkový přístup a vysoká citlivost k tomuto specifickému období v životě matky.

Tipy pro hladký průběh masáže

A nakonec, zde jsou nějaké tipy pro hladký průběh masáže po porodu. Zadnejte si o masáž, když to bude vhodné pro vás. Oceníte-li absolútní klid a ticho, pak si to zkuste s masáží, když miminko spinká. Pokud se nechcete starat o nic jiného, pak si to naplánujte tak, aby se o vše ostatní postaral někdo jiný, ať už jsem to já nebo babička.

I když je to o masáži, je také důležité pít hodně vody a jíst zdravě. Krejčí vždycky říká, že nemůže šít na prázdný žaludek! A co jemná hudba na pozadí? No, já bych doporučil nějakou tu Janu Kirschner nebo podobně relaxační. Ale jak říkám, nejsem masér, jsem jen popelnice této rodiny a rád jsem tu pro moje dvě nejdražší.