Uvod do tejpování

Pokud jste jako já a máte sklon k svalovým zraněním, už jste pravděpodobně slyšeli o tejpování. Právě jsem si vzpomněla na jednu příhodu - jednou jsem si poranila rameno při cvičení jógy a bylo to strašlivé! Tejpování mi však vyrazně pomohlo. Tejpování je technika, která používá speciální druh lepící pásky, často nazývané kinesiologické náplasti, na podporu a stabilizaci svalů a kloubů bez omezení jejich pohybu. Může být opravdu účinné při léčení svalových poranění, pokud je použito správně.

Jak tejpování funguje?

Tejpování funguje tím, že zlepšuje proudění krve a lymfy v dané oblasti, což pomáhá urychlit proces hojení a snižuje otoky a záněty. Páskování také dodává podporu svalům a kloubům, aniž by omezilo jejich pohyb. Samotná páskování tedy neporovnává, má spíše podpůrnou a ochrannou funkci. Typicky se aplikuje na bolavé a přetížené svaly a klouby, aby se pomohlo snížit jejich zatížení a chránit je před dalšími zraněními.

Kdy je vhodné použít tejpování ?

Tejpování je skvělá metoda, pokud máte svalové napětí, natržené svaly, artritidu, poranění šlach, poranění vazů, podvrtnutí nebo dislokace. Například já, když mi popraskala šlacha na kotníku při běhání, byla jsem zoufalá. Nakonec mi poradila kamarádka fyzioterapeutka, abych zkusila tejpování. Bylo to jako zázrak! Po několika týdnech jsem byla schopna zase běhat. Opravdu mi to pomohlo.

Aplikace tejpování

Věděli jste, že tejpování můžete aplikovat sami doma? K tomu potřebujete pouze kvalitní pásek a znalosti technik tejpování. Je třeba se zaměřit na správnou techniku a umístění tejpování, aby byla jeho účinnost maximální. Je důležité vědět, že pokud máte vážnější poranění, měli byste navštívit lékaře nebo fyzioterapeuta. Pokud si však chcete jen podepřít kloub či sval při sportovní aktivitě, v klidu to zvládnete i sami.

Výhody a nevýhody tejpování

Ať už vás tejpování láká či nikoli, je důležité znát jeho výhody a nevýhody. Jedna výhoda je ta, že je to nenásilná metoda, která může pomoci snížit bolest a podpořit hojení. Nevýhodou může být individuální nesnášenlivost na lepidlo v pásce. Proto je vždy důležité vyzkoušet malý kousek pásky na kůži před aplikací. To se mi stalo právě mně, když jsem měla vyrážku po první aplikaci. Ale nebojte, stačilo vyzkoušet jinou značku a vše bylo v pořádku. Pamatujte, že i když je tejpování účinné nástroj, není to zázračný lék na všechny poranění.

Závěr

Nakonec je důležité si uvědomit, že tejpování může být velmi účinné, pokud je správně použité. Jako většina věcí, potřebuje se něco málo naučit pro to, aby to fungovalo tak, jak by mělo. Ale pokud se naučíte základní techniky a správné umístění, může být tejpování skvělým způsobem, jak podporovat léčbu svalových poranění. Takže pokud zvažujete o tom, zda je tejpování správné pro vás, já bych řekla: Zkuste to. Sami jsem se přesvědčila, že mi to moc pomohlo.