Úvod do tajů čínské masáže

Ach, čínská masáž. Jen při vyslovení těch slov ucítím vůni esenciálních olejů a hned se mi uvolní svaly na zádech, jako by mi pečlivé ruce maséra již pracovaly na únavě mého těla. Přiznám se bez mučení, že jsem kdysi měl k alternativním metodám léčby poměrně skeptický postoj, ale o to větší bylo mé překvapení, když mi čínská masáž otevřela doslova i obrazně dveře k lepšímu zdraví a pohybům bez bolesti. Není to nic neobvyklého, Čína má po tisíciletí zakořeněnou tradici v péči o tělo a ducha a myslím, že si zaslouží hlouběji prozkoumat, co všechno nám může nabídnout.

A trochu sebeironie nikdy neškodí, že? Když jsem se poprvé o čínské masáži začal zajímat, moje Lenka jen povzdechla a řekla: „Zase nějaká nová vychytávka, co Pavel?“ No, ukázalo se, že ta „vychytávka“ drží tisíce let. Vezměte si to takto: když něco vydrží tak dlouho, musí být na tom něco dobrého, nemyslíte?

Historie a základy čínské masáže

Myslím, že poctivý výlet do historie je jako šálek skvělého čaje při sledování vydařeného filmu – prostě to k sobě patří. Historie čínské masáže začíná někde v hluboké dávnověku, její kořeny sahají až do období dynastie Shang, tedy někde kolem 16. století před naším letopočtem. Massážní techniky byly zpočátku spojeny s vojenským výcvikem – a kdo by nechtěl být rozmazlován po vyčerpávající dávce dřepů, že? Postupně ale zpevňování a oživování svalů začala doplňovat hlubší léčebná funkce.

Na rozdíl od západních přístupů k masáži, které se primárně zaměřují na svalový a oběhový systém, čínská masáž, neboli tuina, klade důraz na obnovení energie Qi v těle. A jak říkají v Číně, když je Qi ve správném toku, vše je jak má být. Možná to zní jako pořádná dávka mystiky, ale ono je na té filozofii něco hmatatelného, věřte mi.

Rozmanité techniky čínské masáže

Jako v dobrém čínském jídle, i v čínské masáži jsou různé „chuťové“ složky. Ano, máme tu například masáže zaměřené na tlakové body, známé jako akupresura – vychází to z podobné filozofie jako akupunktura, ale místo jehliček používáte něco, co máte vždy u sebe – prsty! Pak je tu gua sha, technika, při které se používá kus hladkého nástroje, aby „vyškrábal“ špatné Qi. Přiznám se, možná to zní trochu děsivě, ale je to úžasně osvěžující.

A co cupping? Tak to je úplně zvláštní kapitola. Když jsem poprvé viděl ty přísavky na zádech plavecké superstar Michaela Phelpse, myslel jsem, že ho něco kouslo. Ale opravdu to má svou logiku – přísavky vytáhly „stagnující“ krev a povzbudily cirkulaci. Jakoby to z vašeho těla vysálo všechen stres a vy jste zase byli za mlada.

Přínosy pro vaše zdraví

Máte-li rádi fakta, tady je jich pár, která by vás mohla zaujmout. Čínská masáž byla spojována se snížením stresu, úlevou od bolesti, zlepšením cirkulace a dokonce i lepším spánkem. A není to jen placebo – je to podloženo studiemi! Já osobně po čínské masáži spím jako náš křeček Líza, a věřte, že tahle holka ví, jak si užít dobrého odpočinku.

Vezměte to takto, když celý den sedíte a točíte se na kancelářské židli jako sushi na běžícím pásu, vaše svaly si toho věru všimnou. Čínská masáž může být jako resetovací tlačítko. Když mi masér začne zpracovávat ztuhlá záda, připadá mi, že sa rozplývám do stavu blažené bezbolestnosti.

Kdy je čínská masáž vhodná?

Dobře, máme příjemnou část za sebou, ale kdy vlastně je vhodný čas na čínskou masáž? Reklamy by nám rády namluvily, že odpovědí je „pořád“, ale já se přiklání k názoru, že má své speciální chvíle. Například po intenzivním dnu, kdy se cítíte jako vyždímaný citron, nebo po dlouhém sedění, které vaší páteři neprospívá, je masáž skvělou volbou.

Nebo co třeba po dlouhém letu? Já a Lenka jsme jednou letěli do Číny a po přistání jsem měl pocit, že moje nohy se stanou natrvalo součástí ekonomické třídy. Čínská masáž nám pomohla se rychle dostat zpět na nohy a navíc jsme toho vzali k využití jako poznávací terapii. A uznávám, nic není lepší než masáž po celodenní výšlapu na Velké čínské zdi.

Kontraindikace a co si dát pozor

Každý mincovní automat má svou rubovou stranu a čínská masáž není výjimkou. Existují kontraindikace, při kterých byste měli být opatrnější. Například pokud máte kožní onemocnění, akutní zánět nebo jste těsně po operaci, masáž by pro vás mohla být spíše noční můrou než snem.

Je důležité mít na paměti, že i když je čínská masáž úžasná, nemůže doslova vyřešit všechny zdravotní trable. Musíte naslouchat svému tělu a ujistit se, že to, co děláte, je pro vás vhodné. A pokud na vás čínský masér přijde s přísavkami a vy se bojíte, že skončíte jako zdobený válečník, není na škodu se o tom trochu víc dozvědět, než se pustíte do toho.

Kde najít kvalifikovaného maséra

Ten správný masér je jako truhla pokladu, kterou najdete právě, když ji nejvíce potřebujete. Některé věci si prostě musíte zkusit na vlastní kůži, ale dobré reference, certifikace a příjemný osobní přístup jsou znaky, podle kterých můžete poznat pravého profesionála. Nebo můžete udělat jako já a sledovat, kam chodí vaši známí – pokud jim důvěřujete v jiných věcech, proč ne v otázkách relaxace svalů?

Navíc, technologie nám ještě zjednodušila život, takže dnes již můžete najít spoustu recenzí online. Ale opatrně, ne každá recenze je zaručeným průvodcem. Moji Lenka kdysi našla maséra na základě náhodného internetového komentáře a nebylo to zrovna ono. Takže trocha vlastního bádání a zdravého úsudku nikdy nezaškodí.

Čínská masáž doma

Nemůžeme být pořád v salonu (bohužel), ale některé techniky si můžete osvojit i doma. Třeba jednoduchá akupresura. Máte bolest hlavy z toho nekonečného toku emailů? Zkuste si promasírovat bod mezi palcem a ukazováčkem než se vrhnete po tabletkách. Samozřejmě to není tak účinné, jako když to dělá profesionál, ale i ten malý zázrak často stačí.

Jak říkám, když Líza běhá v kolečku a najednou se zastaví a okouše si tlapku, je to přírodní instinkt. A my lidé máme také přirozenou tendenci pečovat o sebe. Tak proč si nedopřát domácí session čínské masáže? Třeba vám to pomůže přejít přes to, že nemůžete spravit všechny potíže světa, ale aspoň na chvíli si spravit svaly.

Masážní pomůcky pro domácí použití

Dneska je na trhu spousta masážních pomůcek - od masážních válečků, přes masážní pistole, až po gua sha nástroje. Věcí je tolik, že by z toho hravě mohl být celý Harry Potter román, kdyby se ten kluk rozhodl jít do masážního biznisu namísto kouzlení. Ale vážně, některé z těchto nástrojů mohou být úžasné, když si chcete jen tak doma v pokoji ulevit od bolesti.

Co očekávat při první návštěvě maséra

A teď k masáži samotné: Když jdete na první schůzku, nebuďte nervózní. Čínská masáž může být docela aktivní, takže se nelekněte, když masér začne pracovat trochu energičtěji. V Číně to berou jako poctu, když vám po masáži zbude pár modřin – ukazuje to, že Qi bylo dobře rozpracováno. Moje první zkušenost? No, pojďme to říct tak, že jsem to cítil, jako bych absolvoval maraton bez tréninku. Ale pocity po masáži stojí za to!

Pravděpodobně vás požádají, abyste popsal svoje symptomy nebo problémy a pak vás nechají vysvléknout (podle potřeby). Atmosféra bývá typicky uklidňující - měkké světlo, relaxační hudba – všechno přispívá k velké