Úvod do tématu masáží po porodu

Když se Matěj a Eliška narodili, život se najednou otočil vzhůru nohama. Nespavé noci, nekonečné přebalování a takový ten neopakovatelný pocit, když se do vašich paží svěří malý nadechnující se klubíčko štěstí. Ale aniž bychom to čekali, přišla kromě radosti i únava a stres. A právě tady se nabízí jedno kouzelné slovo - masáže. Co si budeme povídat, po porodu není tělo ženy zrovna v kondici a já jsem z první ruky viděl, jaká úleva může přijít, když máma dostane možnost na chvíli odložit mateřské povinnosti a užít si chvíli relaxace. Ale masáže jsou nejen o relaxaci, jsou plné výhod, které mohou pomoci vrátit tělo do formy, zpříjemnit první měsíce rodičovského života a vy to začnete považovat za nutnou součást režimu péče o novopečenou maminku.

Stimulace hojení a uzdravování

Málokterý zážitek je tak intenzivní jako porod, a stává se, že následně potřebuje ženské tělo pomoci s regenerací. Masáž po porodu není jen o hmatovém potěšení, ale o cílené stimulaci procesů hojení. Také se může stát, že vás masáž mile překvapí svou schopností zkrácení doby, potřebné na uzdravení. Pokud si vzpomínám na to, jak má žena po porodu komentovala každý pohyb masérských rukou jako požehnání, nemůžu si nevzpomenout na to, jak jsme po masážích pozorovali zlepšení její fyzické pohody, což bylo neocenitelné pro všechny zúčastněné. A to bez přehánění. Masáž může pomoci i s tak jemnými věcmi, jakými jsou například jizevy po císařském řezu - ovšem vždy s rozmyslem a po konzultaci s odborníkem, abychom nepředčili žádná doporučení lékařů, že ano.

Zlepšení krevního oběhu a detoxikace

Když budeme pokračovat v rozplétání klíčových výhod masáží, nemůžeme vynechat jejich prospěšnost pro krevní oběh. Masáže přece jenom hlídkují nad tím, aby krev proudila, jak má, což v neposlední řadě napomáhá k odplavování toxinů z těla. A tady jde do tuhého - všichni přece víme, jak lehké je pocítit se po porodu jako nafouklý balón. A že si ti troškaři bez skrupulí hrají v tunelech našich těl? Přesně tak, masáží můžete na tohoto nepřítele zaútočit naprosto nenápadně a efektivně. Na věc se můžeme podívat i zábavně - uvažovali jste někdy, kolik faktů se skrývá za jedním "vyžmouláním" masáží? Moje žena si vždycky říkala, že je to jako vylisovat z těla všechno staré a udělat místo pro nové. A vlastně, není v tom trochu pravdy?

Podpora lymfatického systému

Klobouk dolů před naším vlastním interním úklidovým týmem - lymfatickým systémem. Tohle je něco jako váš osobní čistící tým, který se postará o to, aby bylo vše čiperné a v kondici. Když jsem se kvůli Matějovi a Elišce začal víc zajímat o zdraví a hojení, uvědomil jsem si, že perspektiva lymfatického systému je podceňovaná. A zamyslete se sami, jak krásně může masáž podpořit tento úlový systém - pomalu a s láskou přesměrovává lymfu, kde je potřeba, a to vše s majestátností starověkého říčního boha. Jen si představte tu spoustu malých lymfatických říček, které se díky masáži rozproudí právě tam, kde je to potřeba. A když už budeme u těch řek, neobjevilo se náhodou nové jezírko lásky u nožičky, co jsem si všiml minulý týden? No, nic, že ho po masáži nebylo ani tuk vidět! Je to jako kouzlo, přiznejme si.

Redukce stresu a úzkosti

Aha, přišli jsme na něco, co má doma svůj stálý pokojíček. Kdo by si myslel, že stres a úzkost mají své VIP místo na seznamu návštěv novopečené matky? Já jsem byl prakticky na mateřské s má ženou a i tak jsem toho měl plné zuby. Takže představa, že se již tak dost zkoušené mamince dostane chvíle klidu a pohody, je zkrátka báječná. Přiznání na místo: když si moje polovička poprvé oddechla pod rukama maséra a do očí jí vstoupil onen osvobozující klid, myslel jsem si, že snad ani nebudu potřebovat další důkaz. Ale když pak spokojeně usnula a na tváři měla úsměv beztíže, věděl jsem, že masáž je skutečně jedním z nejlepších léků proti stresu, co znám. A to není jen tak!

Posílení mateřské vazby

Tak teď k něčemu, co mě úplně dojalo. Jste připraveni na trochu citů? Přemýšleli jste někdy, že se tělesné kontakt při masáži může proměnit v cosi víc? Když jste tak blízko se sebou ve chvílích masáže, ke kterým jste přizvali ostatně i vaše novorozené ratolesti, stává se z toho tanec mateřské lásky. Jsem přesvědčen o tom, že ten pocit blízkosti a bezpečí, který matka přenáší na své dítě v náručí, je nepřenosný. A to je to, co rozvíjí mateřskou vazbu, což je esenciální pro celkovou pohodu a vývoj dítěte. No poslyšte, pokaždé, když se na tohle téma dostanu, najdu se s empatií nadopovaný jako sportovec před velkým závodem. A vemte si, že jste součástí tohoto kolooběhu lásky úplně přirozeně. No neber to!

Zlepšení spánku

Myslím, že není subjektivnější téma než je spánek - a nejinak je to u nových maminek. Spánek tedy - ten vzácný poklad, který je ohrožen jakkoliv blíže neurčeným bouřením, které přichází s příchodem nového člena rodiny. A tu se honem mihne spasitel z jiného světa: masáž, ta vám přinese klid a uklidnění, které vaše tělo potřebuje, aby se mohlo trochu přepnout do vyššího (nebo spíš do nižšího) spánkového gearu. Chcete znát tajemství? Po dobré masáži jde tělo do chodu, který je jako stvořený pro úžasný, hluboký spánek. Jen pohled na moji ženu - jak si po masáži umanechnutá s představou, že spánek bude dlouhý a nekonečný - to je neskutečná odměna. A když potom spí jako miminko, to vám je radosti kolem. A že máme po masáži i lepší nálady? To je takový příjemný bonus, že jo.

Péče o sebe jako o prioritu

Nakonec bychom měli promluvit o tom, jak důležité je postavit péči o sebe na piedestal. Ano, sám dobře vím, že je to jako kouzlit s časem, který už jakoby zmizel do jiné dimenze. Ale chvíle, které si vyhrazené na masáže, jsou jako drobné zlaté mince na váze každodennosti - cenné a nepostradatelné. Přemýšlím, kde je ten bod, kdy si uvědomíme, že i my sami potřebujeme péči, že bychom si měli dopřávat načerpat novou energii. Kupodivu, mnoho žen má pocit viny, když si dopřávají čas samy pro sebe. Ale já říkám, hoďme tyto staré pláště stranou a pojďme si říct: péče o sebe je klíč k lepší péči o ostatní. A nemusí to být jen o masážích, je to o tom si uvědomit, že ty minutky, kdy můžete jen být a dýchat, jsou to nejlepší, co můžeme sami sobě dopřát.

Nechť je tento článek malým vodítkem a inspirací pro každou novou maminku, ale také pro tatínky, kteří hledají, jak nejlépe podpořit svoje drahé polovičky v této nové životní etapě. Užívejme si malé věci, smějme se a obklopujme se péčí, kterou si zasloužíme. Není co řešit, nejlépe se pečuje o ty, kteří jsou v péči oddaní. Hezké masážování!